Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471

Badania wykazały, że skutki jego niedoboru w organizmie są zatrważające


Piotr Derentowicz

Jest pierwiastkiem śladowym, niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Boraks rodzimy - boran sodu (minerał zawierający bor) wydobywa się w kopalniach w Stanach Zjednoczonych oraz Turcji. Był stosowany jako środek konserwujący żywność (szczególnie mięso). Jego toksyczność pojawia się dopiero po spożyciu wysokich dawek - > 20mg dziennie (powoduje wówczas m.in. utratę płodności u mężczyzn oraz defekty płodu u ciężarnych kobiet).

Niestety w wielu krajach bor (boraks) został uznany za truciznę. Dopiero dzięki niepodważalnym wynikom badań po latach zapomnienia wrócił do łask świata naui.

Głównym źródłem tego pierwiastka są dla człowieka świeże warzywa (brokuły, zielona fasola, ziemniaki) i owoce (awokado, rodzynki, suszone śliwki, winogrona, jabłka, czereśnie). Duże jego ilości zawierają orzechy. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na bor wynosi od 2 do 5 miligranmów.

Jakie konsekwencje może mieć niedobór boru?

Dlugoletnie nawożenie gleby nawozami i gotowanie warzyw zubaża żywność, jeśli chodzi o zawartość boru. Do tego deficytu przyczynia się ponadto obecność w nasionach czy łupinach roślin kwasu fitowego, który nie jest trawiony przez organizm człowieka i, przechodząc przez układ pokarmowy, tworzy niewchłaniające się związki. Przeciętnie spożywamy tylko około 1 do 2 mg boru w ciągu doby. Tymczasem skutki niedoboru tego pierwiastka są zatrważające.

Działanie przeciwnowotworowe

Mało mówi się o tym, jak silne bor ma działanie przeciwnowotworowe. Badania wykazały, że hamuje namnażanie się komórek rakowych oraz zmniejsza ich zdolność do ruchu. M.in. wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia raka prostaty. 

Prawdopodobnie jednym z elementów powodujących przeciwnowotworowe działanie boru są jego właściwości przeciwzapalne. Pierwiastek ten hamuje syntezę leukotrienów, zapobiega wytwarzaniu reaktywnych form tlenu i innych mediatorów stanu zapalnego. Badania epidemiologiczne NHANES III wykazały, że dzięki zwiększeniu spożycia boru ryzyko wystąpienia raka prostaty udaje się zmniejszyć nawet o jedną trzecią. Sugeruje się również, że aplikowanie odpowiedniej jego ilości stanowi czynnik ochronny w stosunku do nowotworów płuc.

Dane epidemiologiczne wykazały z kolej zabezpieczające działanie boru w przypadku raka szyjki macicy...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w 8/2018  dostępnym także jako e-wydanie.

 

 

 
 
Joomla Extensions