Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471

Skąd pomysł, że krętki Borrelia burgdorferi "giną" w 38 stopniach Celsjusza?


Maria Rosiak

W 1996. r austriaccy naukowcy opublikowali wyniki badań, które sugerują, że ciepło może pomóc antybiotykom w ich trudnej walce z Borrelia burgdorferi. Hodowali ją w różnych temperaturach, samodzielnie i w połączeniu z antybiotykami. Testy wykazały, że wzrost dwóch szczepów został osłabiony przy 37°C i zahamowany w przedziale 39-40°C. Kolejna ich odmiana rozwinęła się dobrze do 39°C, ale przestała się rozmnażać przy 40°C. Dwa szczepy obumarły w 41°C, a całość badanych szczepów - przy 42°C.

Badacze doszli więc do wniosku, że wrażliwość wszystkich szczepów na antybiotyki (penicylina i ceftriakson) wzrosła nawet 16-krotnie przez podniesienie temperatury z 36° do 38°C. Testy te przeprowadzono in vitro - nie u ludzi i zwierzat.

Czy sauna IR jest korzystna w przypadku boreliozy?

Istnieje kilka mechanizmów, które sprawiają, że sauna na podczerwień pomaga pacjentom z boreliozą. Oto one:

Zwiększenie detoksykacji

W wielu przypadkach osoby cierpiące na boreliozę posiadają mutacje genetyczne, takie jak MTHFR i HLA-1 i 2, które ułatwiają ciału właściwą detoksykację. Dlatego otwarcie szlaków detoksykacji w komórkach ma kluczowe znaczenie dla umożliwienia organizmowi naturalnej produkcji zdrowych enzymów przeciwutleniających, takich jak glutation, katalaza i amylaza.

→ O czym jeszcze piszemy w numerze majowym?

 Zwiększenie funkcji metabolicznej i zmniejszenie stresu oksydacyjnego

Sauna na podczerwień poprawia funkcje metaboliczne oraz zmniejsza stres oksydacyjny. Nasz ATP (trifosforan adenozynu), wytwarzany w mitochondriach komórek, to swego rodzaju waluta energetyczna. Stres oksydacyjny, toksyczność i przewlekłe infekcje, takie jak borelioza, uszkadzają mitochondria przyczyniając się do wzrostu stresu oksydacyjnego. Dlatego organizm, przeprowadzając skuteczną detoksykację uzyskuje wyższy próg tolerancji...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w 5/2020  dostępnym także jako e-wydanie.

,

 

 
 
Joomla Extensions