Kamica to jedno z najczęstszych schorzeń układu moczowo-płciowego. Pojawia się niezależnie od wieku. Sprzyjają jej skłonności genetyczne, wady anatomiczne tego układu oraz częste zakażenia.


 Kinga Piaścik

Kamica nerkowa powstaje wskutek odkładania się w nerkach szkodliwych substancji. Kamienie mogą spowodować m.in. bardzo dokuczliwe kolki, bóle pleców i brzucha, a nawet, w skrajnych przypadkach, śmierć. Warto więc wiedzieć, skąd się biorą oraz jakie są wówczas metody leczenia.

Poniżej prezentujemy fragment publikacji zamieszczony w najnowszym numerze NŚ (5/2018)

Kolka odbierająca świadomość

Nerki przez całą dobę oddzelają z krwi szkodliwe substancje (związki chemiczne), powstające podczas przemiany materii. Następnie są one wraz z moczem wydawlane poza organizm. Niestety, część z nich pozostaje w nerkach, tworząc kamienie. 

Powstające złogi mogą przedostać się do kielicha nerkowego, miedniczek nerkowych, moczowodu oraz pęcherza. Jeśli są małe, same opuszczą ciało. Duże blokują przewód moczowy, wywołując bardzo silny ból zwany kolką, w okolicy lędźwiowej, promieniujący aż do pachwiny i narządów płciowych, wymioty, wzdęcia oraz parcie na pęcherz.

Czasami objawy te można złagodzić domowymi sposobami, zażyć leki przeciwbólowe i rozkurczowe, np. pyralginę, no-spę, biorąc ciepłą kąpiel, kładąc na brzuch termofor i dużo pijąc. Niekiedy jednak ból bywa tak silny, że chorzy tracą przytomność. Gdy kolka trwa dłużej niż trzy godziny, rośnie gorączka i nie można oddać moczu, nalezy szybko udać się do lekarza. Bezmocz powoduje bowiem ostrą niewydolność nerek...

 To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 5/2018 dostępnym także jako e-wydanie.

 

 
 
Joomla Extensions